piątek, 17 lutego 2017

Przyjaźń? Czyli co?


Dziś chciałabym poruszyć ważny dla mnie temat, ponieważ temat przyjaźni. Chcę trochę podzielić się moimi odczuciami i przemyśleniami. 
Wielu z nas słysząc słowo "przyjaźń" przypomina sobie stare przysłowie mówiące, że "prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie". Wszyscy przyznamy że jest w nim, jak w każdym przysłowiu, sporo racji. Ale czym właściwie jest przyjaźń? Czym jest dla mnie? 
Jak ja ją rozumiem? 


 Według mnie towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat, bardzo często aż do śmierci. Jej siła, nieraz tak potężna, sięga dalej niż może nam się wydawać, przekracza nawet tę granicę, którą kreśli nam śmierć. Relacja ta, nigdy nie jest idealna, jednak zawsze piękna, jej niczym się nie zastąpi. Autentyczna przyjaźń to, zdecydowanie, trudna relacja. To więź, która często wymaga od nas czasu, poświęcenia, cierpliwości i uwagi. Mimo to jest bardzo cenna, przynosi szczęście, wsparcie i bezpieczeństwo. Przyjaciół wybieramy sobie sami, sami decydując o tym z kim, czym i kiedy pragniemy się dzielić. Przyjaźń nie wymaga spędzania ze sobą każdej sekundy, są to chwile razem dzielone, aby potem wrócić do własnego świata. Prawdziwych przyjaciół nie zdobywa się szybko. Musi upłynąć wiele czasu nim kogoś poznamy i będziemy w stanie powierzyć mu swoje tajemnice, czyli zaufać mu. 


Niestety, bywa tak, że pewnego dnia przyjaciel odchodzi "bez słowa wyjaśnienia". Życie sprawia że nagle stajemy na rozdrożu, a każdy z nas wybiera własną ścieżkę. Wtedy ważna jest świadomość, że nikt nie może zatrzymać czasu, wszystko się zmienia ja i ty, nie jesteśmy już tymi osobami, którymi byliśmy kiedyś. Rozwijamy się, zakładamy rodziny, mamy mniej czasu. Gdy przyjaciel odchodzi, warto zapamiętać to, co było dobre, pogodzić się ze stratą i z szacunkiem i wdzięcznością, mimo trudu i bólu pożegnać go.
Każda przyjaźń czegoś nas uczy, każda inaczej doświadcza, wzbogaca, a dzięki temu i my stajemy się mądrzejsi w dobieraniu sobie bliskich ludzi. 


 Myślę również że każdy zasługuje na przyjaźń, tu przytoczę cytat "Każdy powinien mieć kogoś, z kim mógłby szczerze pomówić, bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny, czasem czuje się bardzo samotny"

To tylko mała część wytłumaczenia czym jest przyjaźń... A dla was czym ona jest?


29 komentarzy:

 1. Bardzo mądre słowa, bo przyjacielem się jest a nie bywa :)
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjaźnią jest też tak, że jeśli jest prawdziwa to nawet po latach rozłąki,gdy się spotkacie,czujecie się jakbyście rozstali się wczoraj. Sprawdziłam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przywiązuję się zbytnio do "przyjaciół". Prędzej czy później i tak odejdą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam 2 przyjaciółki od serca, które znam już bardzo długo :) obserwuje i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Prawdziwej przyjaźni nie zepsują zmiany w naszym życiu. To trzeba sobie wypracować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli pewnego dnia przyjaciel odchodzi "bez słowa wyjaśnienia". To nie jest przyjaciel. Przyjaźń jest na dobre i na złe :) i można sobie powiedzieć wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyjaźń jest bardzo ważna a prawdziwy przyjaciel to ten do którego możesz odezwać się po długim czasie i wiesz, że nadal łączy Was to samo co dawniej :) Bardzo mądry wpis

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mądrze napisane! Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy wpis. Myślę, że jeżeli przyjaźń jest prawdziwa, to przetrwa wszystko. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeśli przyjaciel odchodzi, to nie był to prawdziwy przyjaciel. Przyjaciele są jak anioł, zawsze nad nami. Jeśli coś poróżniło was tak bardzo, że z dnia na dzień kontakt został zerwany to znaczy, że nie była to przyjaźń.

  OdpowiedzUsuń
 11. Teraz naprawdę ciężko jest znaleźć prawdziwego przyjaciela :/ Już kilka razy zdarzyło mi się "przejechać" na osobie, którą uważałam za kogoś bliskiego....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ważne że uczymy się na błędach i zawsze coś z tego złego wyciągniemy pozytywnego :) (troszkę masło maślane)

   Usuń
 12. Ciężko jest znaleźć prawdziwego przyjaciela ja w sumie miałąm to szczęście bo takiego poznałam. I powiem ci, że wiadomo w przyjazni są gorrsze i lepsze chwile ale trzeba je przetrwać i jesli się je przetrwa to to własnie jest prawdziwa przyjaźń. a jak "przyjaciel" odchodzi bez słowa to znaczy ze tym przyjacielem nigdy nie był.

  OdpowiedzUsuń
 13. Prawdziwego przyjaciela tak ciężko teraz znaleźć. Na szczęście mój partner jest najlepszym moim przyjacielem, cenie sobie jego zdanie. Mogę się z wszystkiego zwierzyć

  OdpowiedzUsuń
 14. Eh no różnie jest z tymi prawdziwymi przyjaciółmi :/ my miałyśmy parę zaufanych osób, ale niestety ta znajomość nie zakończyła się miło :( Buziaki ;*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety to prawda :/ Ale ważne że macie siebie,dobrze jest jeśli w rodzinie ma się przyjaźń :*

   Usuń
 15. Przyjaźń to bardzo ważna rzecz w życiu człowieka. Do przyjaciela możesz się zwrócić z każdym problemem, może cię wesprzeć i nie zostawi w trudnych chwilach. :)

  www.piankaofstyle.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. Przyjaźń jest wtedy, kiedy cisza w towarzystwie wcale nie jest krępująca i kiedy możemy liczyć na drugą osobę w każdej sytuacji życiowej - czy to sukcesie, czy porażce ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Cudowny post, zgadzam się z Tobą w stu procentach! Dla mnie przyjaźń to po prostu szczera obecność, długie rozmowy bez obaw przed tym, że inna osoba to rozpowie oraz milczenie. Ponoć jeśli z kimś można pomilczeć, można z nim robić wszystko. Masz rację, każdy zasługuje na prawdziwego przyjaciela ;D

  OdpowiedzUsuń
 18. moim najlepszym przyjacielem jest mój chłopak i uważam, że jest to najlepszy układ na świecie, bo mogę z nim pogadać naprawdę o wszystkim. ;) i zdecydowanie lepiej przyjaźniło mi się zawsze z chłopakami (mimo mitów, że taka przyjaźń nie istnieje), bo z dziewczynami zawsze ciężko mi się dogadać. ;)
  pozdrawiam serdecznie.
  http://poprostumadusia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 19. Napisałaś piękny post. Naprawdę ciężko znaleźć prawdziwego przyjaciela. Nawet niedawno pisałam wpis o moich fałszywych przyjaźniach. Jak widać ludzie niestety umieją dobrze udawać.

  http://patutka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 20. Przyznam szczerze, że zauważyłam iż aktualnie naprawdę ciężko jest zdobyć prawdziwego przyjaciela. Czasy niezwykle się zmieniły i często można się przejechać na najbardziej zaufanej osobie. Często jest tak, że gdy tylko nam się lepiej w życiu zaczyna wieść, to od razu ta druga strona odczuwa lekką zawiść. Przyjacielem również jest być ciężko, ponieważ trzeba się baaardzo starać, ażeby drugiej osoby nie zranić. Podobają mi się Twoje przemyślenia! W dużej mierze podzielam Twoje zdanie :>.
  Ściskam, www.dystyngowanapanna.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń